کم سواد بدتر از بی سودا

سواد چیزی بسیار مهم و حیاتی در عصر حاضر است. سواد انواعی دارد و فقط مختص خواندن و نوشتن و دانشگاه رفتن نیست، از ابعاد سواد می­توان به سواد فرهنگی، سواد اجتماعی، سواد معاشرت، هنری و. اشاره کرد.

کم­سوادی و بی­سوادی در این عرصه­ها منجر به کم شعوری و پدیده کج فهمی می­شود که هر کدام خودشان داستانی دارند.

یادم می­آید یک بنده خدایی که خدا رحمتش کند گفت" کم سواد بدتر از بی سواد است" این جمله مرا آنقدر به ژرفای فکر و ذهن فرو برد که مجبور شدم دست به قلم شوم و برایتان کلامی بنویسم.

امروزه شاهدیم که افرادی به دانسته­های اندک و کم خود می­بالند که دانستهای اشخاص دیگر را اصلاً به حساب نمی­آورند و خود را علامه دهر می­دانند؛ این افراد تعصب شدیدی بر روی دانش ناچیز خود دارند و خود را خیلی باسواد تحویل گرفته­اند و اگر حق هم با شما باشند باز هم می­گویند حق با ماست.

چون فلان چیز را می­دانیم« اما نصفه نیمه » این افراد به هیچ صراطی مستقیم نمی­شوند و از لجبازترین آدم­های روزگاراند و به هیچ وجه مایل نیستند که دانش جدید را به مثقال علومی که دارند بفزایند. پیامبر خدا می­فرماید: داناترین مردم کسی است که دانش مردم را به دانش خود بیفزاید. اما این افراد در این حد لجبازاند که حتی اگر حدیثی را از دهان فردی مانند من و شما بشنود شروع به انکار کردن آن می­کنند، چون این افراد جهان و دنیا را در حد همان چند خطی که آموخته­اند خلاصه می کنند و از علم بیکران الهی چیزی نمی­دانند و خود را از داناترین علما می­دانند و فقط یاد گرفته­اند که سخن دیگران را نقض کنند.

با این اوصاف سر و کله زدن با یک بی­سواد آسان­تر از یک کم سواد است از من به شما نصیحت که در مقابل این معیوب العلوم فقط و فقط سکوت را اختیار کرده چنانکه پیامبر اعظم(ص) می­فرماید: « سکوت طلاست و سخن نقره ».

برای اینکه جز این گروه ضعفای علمی قرار نگیرید آجزانه از شما درخواست می­کنم یا اصلاً کتاب نخوانید یا اینکه بسیار کتاب بخوانید اگر خدای نکرده خدای نکرده کتاب کمی بخوانید به همین فاجعه نامبرده مبتلا می­شوید.

دبیرستان دخترانه نمونه دولتی شهرستان ایرانشهر سواد ,کم ,دانش ,فقط ,افراد ,بدتر ,این افراد ,کم سواد ,و فقط ,و خود ,خود رامنبع

کم سواد بدتر از بی سودا

فیل و فنجان

سایه

از کوزه همان بدون تراود که در اوست

کودکان کار

دو کلام حرف حساب

عشق و نفرت

مشخصات

آخرین جستجو ها

غصه نخور akhbar tecnolozh9 اطلاعیه تعطیلی مدارس بهمن 98 کمیاب 95 خرید پارکت با کیفیت قصه ترکیش موزیک سلامت زنان کاغذ دیواری ارزان قیمت